ارسال شده توسط vahidbateni در تاریخ يک شنبه ، ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۰
کانون

تناقض گویی مسئولان آموزش و پرورش و بهزیستی درباره کودکان 4 تا 6 ساله ادامه دارد و به طور شفاف مشخص نیست که آیا 4 تا 6 ساله ها بایدردر مدارس غیر دولتی ثبت نام کنند یا مهدهای کودک و همین امر موجب نگرانی خانواده ها شده است .

 

 

در تازه ترین اظهارات طرفین در این باره سرپرست سازمان بهزیستی اعلام کرد که در هیچ قانونی ذکر نشده که مهدهای کودک نباید کودکان 4 سال تمام و 5 سال تمام را بپذیرند، از سوی دیگر معاون وزیر آموزش و پرورش بدون اشاره به اینکه کودکان 4 تا 6 ساله کجا باید ثبت نام کنند ، تنها این نکته ار متذکر شده که «اجباری برای ثبت نام در دوره پیش دبستانی نیست » سرپرست سازمان بهزیستی به صورت تلویحی به مهد کودک ها چراغ سبز نشان داده و آنها مجاز هستند تا از کودکان سنین 4 تا 5 ساله ثبت نام کنند . احمد اسفندیاری در خبری که ایسنا منتشر کرد تنها به مهد کودک هایی توصیه کرد که «برای احترام به تفاهمنامه با آموزش و پرورش ، برای پذیرش کودکان 4و 5 سال تمام ، مجوز پیش دبستانی اخذ کنند»البته وی تصریح کرده که «در پذیرش کودکان 4 و 5 سال تمام هیچ محدودیتی ندارند»نکته مهم در سخنان سرپرست بهزیستی اینکه وی توصیه کرده صرفا برای احترام به تفاهمنامه و نه برای اجرای آن از آموزش و پرورش مجوز بگیرند.

 

نارضایتی بهزیستی

وی در اظهاراتی که نشان از نارضایتی از مسائل چند روز اخیر دارد ، می گوید: کمیته ای با حضور نمایندگان بهزیستی و آموزش و پرورش بر نحوه اجرای تفاهمنامه نظارت خواهند کرد و در شرایطی که یکی از طرفین به طور کلی تفاهمنامه را قبول نداشته باشد ،بررسی موضوع از طریق دیگری صورت خواهد گرفت .سرپرست سازمان بهزیستی با اشاره به اظهارات متناقض اخیر درباره تفاهمنامه با آموزش و پرورش اعلام می کند : تاکنون موضوع پایبند نبودن به تفاهمنامه از سوی طرفین اعلام نشده . وی نیز مانند وزیر آموزش و پرورش برخی از اظهارات مسئولان که مغایر با مفاد تفاهمنامه است را «ناشی از اختلاف در برداشت» بیان میکند . حاجی بابایی نیز گفته بود : مطلبی منتشر می شود که مد نظرگوینده یا مسئول مربوطه نیست ،البته کسی غرضی ندارد، برخی جملات به شکل مبهم بیان می شود که موجب بروز مشکلاتی می شود .

پیش دبستانی اجباری نیست

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش راه حل جالبی به خانواده ها ارائه می کند : «پیش دبستانی دوره ای رسمی و غیر اجباری است ، پس اجباری برای ثبت نام فرزندان در این دوره وجود ندارد .»این اظهارات فاطمه قربان از جایگاه معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش به نوعی پاک کردن صورت مسئله است. نکته اینکه معاون وزیر آموزش و پرورش به صراحت اعلام نمی کند که کودکان 4 تا 6 ساله باید به مدرسه غیر انتفاعی بروند یا مهدهای کودک ؟ وی به بیان کلیاتی اکتفا می کند که تا کنون بارها بیان شده ، « تعلیم و تربیت باید زیر نظر یک دستگاه و آن هم وزارت آموزش و پرورش قرار گیرد.» و به مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام اشاره می کند و که برا اساس آن تعلیم و تربیت صفر تا 18 ساله ها به آموزش و پرورش واگذار شده است .

شرایط مبهم پیش دبستانی

قربان به نکته مبهمی اشاره می کند ؛ «در صورت تمایل خانواده ها به حضور فرزندانشان از 4 سالگی در پیش دبستانی ، کلاس برای آنها دایر خواهد شد ، البته برای عملی شدن این خواسته شرایطی نیز برای این کودکان تعریف شده است .» اینکه آموزش و پرورش برای تشکیل کلاس های پیش دبستانی چه شرایطی دارد مبهم است و باید در این باره توضیح داده شود تا مردم نیز از این شرایط مطلع باشند.

تفاهمنامه مبنای عمل

پس از اظهارات برخی مسئولان وزارت آموزش و پرورش ، معاون سازمان بهزیستی ، آموزش و پرورش را تهدید به شکایت کرد. پس از آن وزیر آموزش و پرورش در گفت و گو با همشهری اگرچه در ظاهر عقب نشینی کرد و گفت به تفاهمنامه خود با بهزیستی کاملا پایبند است و هیچ مشکلی برای صدور مجوز برای ادامه فعالیت مهدهای کودک و پیش دبستانی ندارد اما با کلی گویی او هم به نگرانی ها دامن زد.

آغاز ماجرای پیش دبستانی

این مسائل اما از آنجا آغاز شد که به مراکز پیش دبستانی و مهدهای کودکی که مجوز آنها رو به اتمام بود ، اعلام شد برای مهر ماه آینده ثبت نام پیش دبستانی منوط به داشتن مجوز از آموزش و پرورش است و این وزارتخانه هم صدور مجوز پیش دبستانی را منوط به داشتن شرایط مدرسه غیر دولتی کرد.

 

منبع : روزنامه همشهری - چهارشنبه 31 فروردیم ماه 1390 - گروه اجتماعی – علی اصغر محمدی: