ارسال شده توسط vahidbateni در تاریخ شنبه ، ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۷
شبکه

این روزها داغترین بحث جامعه پیام رسان های داخلی و خارجی و فیلتر شدن تلگرام است و سوالات زیادی در ذهن مردم شکل گرفته : 

آیا پیام رسان های داخلی نمی توانند خدمات مشابه ارائه کنند ؟؟
آیا تلگرام باعث شکوفایی بازار کسب و کار شده بود ؟؟
آیا اطلاعات و آمار موجود در تلگرام مثل تعداد اعضاء کانال ها یا تعداد بازدید پست ها  صحیح است ؟؟
آیا تلگرام تحدیدی برای بازار تولید داخل در حوزه نرم افزار است ؟؟
آیا تلگرام ابزار جاسوسی است ؟؟
درآمد تلگرام با هزینه ماهانه میلیون دلاری از کجاست ؟؟
 

 

 

جهت مطالعه ادامه مطلب روی لینک "مشاهده متن کامل" کلیک کنید .
از امکانات خوب نرم افزار که بگذریم یکی از مهمترین دلایل فراگیر شدن تلگرام،  اقدام سازمان های دولتی و برنامه های پر طرفدار رادیو و تلویزیون به ایجاد کانال در تلگرام بود ، وقتی برنامه هایی مثل نود ، دور همی ، خندوانه و سریال خانگی شهرزاد و .... کانال تلگرام ایجاد کردند خیل طرفداران این برنامه ها به سمت تلگرام هجوم آوردند. از طرفی سازمان های مقبول دولتی مثل صداوسیما ، آموزش و پرورش ، شهرداری ، بهزیستی و ... نیز با ایجاد کانال ، ربات و گروه در تلگرام ناخواسته به این نرم افزار تمام وارداتی و خودمختار صورت قانونی بخشیدند . 

تلگرام نیز با در اختیار قرار دادن توابع و کتابخانه های خود امکان توسعه نرم افزار ها و ربات ها را فراهم کرد تا هرچه بیشتر در گوشت و پوست جامعه رخنه کند . 

اما تنها امکانات خوب نرم افزاری کافی نبود ، خدمات رسانی به میلیون ها کاربر، نیاز به پهنای باندبالا ، اجاره دهها رک قدرت مند محلی ، اولویت قائل شدن مخابرات برای ارسال بسته های سمت تلگرام نیز نیاز بود که با فراهم شدن تمام این موارد محبوبیت این نرم افزار هر روز بیشتر شد . 

این نرم افزار به همت ارائه خدمات خوب خود ، حمایت دولت و مردم به جایی رسید که  امروز در دسترس همه هست .

استقبال بالای مردم از تلگرام باعث شد بسیاری از کسب و کار های اینترنتی از این رسانه استفاده کنند و محصولات و خدمات خود را از این طریق به مردم معرفی کنند اما این اتفاق کسب کارهای موجود را به خطر انداخت چرا که آنها مجبور بودند میلیون ها تومان در سال برای بیمه ، اجاره ، مالیات ، ارزش افزوده ، حقوق و موارد دیگر هزینه کنند . واضح است در این رقابت نابرابر قیمت محصولات تلگرامی کمتر است و بازنده قطعی کسبه بازار هستند .

در بازار نرم افزار نیز اوضاع به همین بدی بود ، بسیاری از شرکت های تولید وب سایت و اپلیکیشن به دلیل فراگیر شدن تلگرام و حمایت های تعجب آور دولت و مردم ، نابود شدند ، البته در یک رقابت برابر جای نگرانی نیست چرا که حقیقتا مهندسان داخلی کمبود خاصی در تولید نرم افزارو تامین بودجه لازم ندارند اما تعداد شرکت هایی که بتوانند سرمایه گذاری های کلان مشابه انجام دهند چقدر است ؟؟ آیا حمایت های خارجی و متاسفانه داخلی از تلگرام مشابه حمایت از نرم‌افزار های ایرانی است ؟؟

آسیب هایی که دوست مهربان مردم ایران ، تلگرام به میزبان خود وارد آورده تنها در حوزه بازار کسب و کار و نرم افزار نبوده  و نیست بلکه حقیقتا تحلیل Big Data های موجود در این شبکه های غیر بومی باعث اشراف اطلاعاتی بیگانگان نسبت به رفتارهای اجتماعی مردم میگردد و این بارها در خصوص فیس بوک و توئیتر در نقاط مختلف جهان ثابت شده و رسما نیز اعلام شده و جای شک و تردیدی بجا نگذاشته است . 

از سوی دیگر صحت آمار و اطلاعات در تلگرام بصورت جدی زیر سوال است . به لطف اپلیکیشن های منشعب شده از تلگرام به راحتی می توان تعداد اعضاء و بازدید هر پست را بالاتر از تعداد واقعی نشان داد ، و در واقع در روز روشن دروغ های بزرگ به خورد اعضاء تلگرام داده می شود .

به راستی چرا وقتی می توان با نصب اینهمه نرم افزار داخلی خدمات بسیار متنوع تری را دریافت کرد اینهمه از فیلتر شدن یک نرم افزار نابود کننده شرکت های نرم افزار ، نابود کننده کسب و کار ، نابود کننده اخلاق و صداقت حمایت میکنیم !!!
حداقل اگر به نرم افزار های داخلی اعتقاد نداریم بهتر نیست اینهمه از تلگرام نیز حمایت نکنیم ؟؟؟