نقاشی کودکان سه،چهار و پنج ساله

کودک سه ساله

کودکان سه ساله عموما دوست دارند و نیاز دارند که مواد را با دست لمس کنند و آنچه را که در حین کار درست می کنند،تغییر دهند.

آنها از انجام مکرر این کار لذت می برند.شاید با انجام اینکار می خواهند خود را متقاعد کنند که نحوه ی انجام کار را می دانند و شاید هم از نکرار این کار لذت می برند.آنها اغلب رنگ های روی کاغذشان را با گذاشتن رنگی روی رنگ دیگر تغییر می دهند تا اینکه نتیجه ی آن سطحی به رنگ قهوه ای می شود.گرچه این کار برای بزرگسالان کمتر جالب به نظر می آید اما ارزش آن اینست که موجب رشد قدرت کودک در تغییر رنگ ها می گردد و این بخش مهمی از آموزش است.

کودک چهار ساله

تمرکز چهارساله ها اغلب طولانی تر از سه ساله هاست.ده یا پانزده دقیقه تا نیم ساعت حد متوسط آن است وعده ای نیز تقریبا تا یک ساعت کار می کنند.

آن ها هم از دست زدن به مواد و هم از توانایی در تغییر آنچه که در حین کار درست می کنند،لذت می برند.اما آنها برخلاف سه ساله ها علاقه ی کمتری به تکرار و یا رنگی کردن دست هایشان دارند.این کودکان اشکال مشخص تری مانند اشکال دایره وار می سازند و مخلوط های رنگی را به جای اینکه روی هم قرار دهند در کنار هم قرار می دهند.کودک ممکن است شکلی را با رنگ آمیزی کردن داخلش یا اطرافش یا قرار دادن اشکال دیگر یا نقطه های رنگی در پیرامون آن تزیین کند.ممکن است شکل برای او نماد خاصی باشد.به عنوان مثال:دایره به عنوان سر

کودکان در این سن مایل اند تا تمام سطح کاغذ را با به کار بردن اشکال خطی و اغلب پوشاندن آن به طور کامل با رنگ مورد استفاده قرار دهند.گاهی آنچه را می خواهند نقاشی کنند،با فکری مشخص شروع می کنند در صورتیکه در مواقع دیگر همان طور که پیش می روند،موضوع را می سازند.

کودک پنج ساله

با رشد کودک دامنه ی تمرکزش افزایش می یابد.بنابراین پنج ساله ها نسب به کودکان چهارساله مدت بیشتری تمرکز می کنند. بعضی اوقات یک ساعت به طراحی یا نقاشی می پردازند ولی مدت کار آنها از یک ربع تا نیم ساعت است.

آنها پیش از نقاشی خود حتی زمانیکه به گفته ی خودشان “طرح” می کشند مایلند تصمیم بگیرند شکل های مشخصی طرح کنند.آنها با اطمینان و تشخیص بیشتری نسبت به سال های پیش رنگ ها را مخلوط می کنند.در صورتیکه عده ای هنوز مایل هستند با رنگ ور بروند و کارشان را با گذلشتن یک رنگ بر روی دیگری به طور مکرر تغییر دهند.این موضوع به خصوص در مورد کودکانی صادق است که برای اولین بار نقاشی می کنند.

در آخر باید یاد آور شوم که تمام بچه های هم سن به یک طریق رشد و کار نمی کنند.

 
 
 

منوی راهنما