ارسال شده توسط admin در تاریخ سه شنبه ، ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۴

با "دولت سیار" یا دولت موبایل یا M-Government بیشتر آشنا شویم

همانطور که مطلع هستید اخیراً پیشرفت‌های انجام شده در حوزه فناوری‌های بی‌سیم سیار، راه‌های جدیدی را برای سرویس‌رسانی راحت‌تر و کم‌هزینه‌تر نهادهای دولتی و خصوصی به شهروندان به‌وجود آورده است که مجموعة این راهکارهای نوین "دولت سیار" یا M-Government نامیده می‌شود.

دولت الکترونیک و دولت سیار دو مفهوم جدای از هم نیستند. مفهوم دولت الکترونیک در برگیرندة استفاده از تمامی فناوری‌های نوین برای سرویس رسانی به شهروندان و تلاش برای کاهش مراجعة مستقیم مردم به ادارات و نهادهای مختلف جامعه، اعم از دولتی و خصوصی و جایگزین کردن روابط مجازی به‌ جای مراجعة حضوری است. با توجه به این تعریف و تعریف دولت سیار که پیشتر ارائه شد، می‌توان گفت که در حقیقت دولت سیار به لحاظ مفهومی زیرمجموعه‌ای از دولت الکترونیک است و با طرح آن مفهوم دولت الکترونیک به علت سیار بودن ادوات در دولت سیار، مانند تلفن همراه،PDA ها ، لپ‌تاپ‌ها و... از گسترش و عمق بیشتری برخوردار می‌گردد.

دراین مسیر یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی توسعه خدمات دولت الکترونیک میزان "آمادگی شهروندان" است. منظور از آمادگی شهروندان، امکان و توانایی دسترسی و استفاده از فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی(ICT) چون اینترنت، تلفن همراه، کامپیوتر و ... است. پایین بودن آمادگی شهروندان می‌تواند دلایل مختلفی ازجمله پایین بودن سطح سواد و تحصیلات، ضعف در دانستن زبان انگلیسی، ضعیف بودن زیرساخت‌های مخابراتی، پایین بودن درآمدهای اقتصادی دولت و مردم، نداشتن برنامه‌ریزی منسجم برای بخش ICT و... داشته باشد. با توجه به این شرایط است که مزیت‌های تلفن همراه نسبت به کامپیوترها خود را بهتر نشان می‌دهند. سادگی استفاده و ارزان‌تر بودن نسبت به کامپیوتر (در اکثر کشورها) و ضریب نفوذ بالاتر و قابلیت جابه‌جایی و تحرک‌پذیری آنها باعث شده است که سرویس‌های قابل ارائه روی آن ،به هر میزان هم که باشد، مورد توجه قرار گیرد. به‌علاوه توسعة ارائة سرویس روی تلفن همراه در کشورهای توسعه نیافته و در حال توسعه باعث آشنایی مردم با مفهوم دولت الکترونیک و افزایش آمادگی آنها برای پذیرش انواع سرویس‌های جامعة اطلاعاتی خواهد شد.

لذا در همین راستا شبکه الکترونیک مهدهای کودک درنظر دارد کلیه امکانات موجود در شبکه را بر روی گوشی های همراه، تحت عنوان " موبایل مهد "به کاربران خود ارائه نماید اخبار بعدی در خصوص نرم افزار موبایل مهد از همین طریق اطلاع رسانی خواهد شد.